CLOSE ✕
Zapisz sie i nie przegap okazji!

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

DealHUB.PL
Telegram logo
TELEGRAM Z OGŁOSZENIAMI
discord logo
DARMOWY DISCORD krypto
link do grupy facebook
NASZA GRUPA FACEBOOK

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut? Aplikacja Cryptiony zrobi to za Ciebie

Karol Brzostowski
Autor dealhub.pl
December 13, 2015 4:37 AM

Hossa, masowa adaptacja Bitcoina i kryptowalut, każdy zarabia ale jak ostatecznie legalnie i prosto się rozliczyć ze sprzedaży kryptowalut w Polsce? Okres od lutego do kwietnia to czas rozliczenia się z fiskusem – również z obrotu na kryptowalutach. Dochody z tego źródła zalicza się do kapitałów pieniężnych i opodatkowuje się według stawki 19% PIT. Wiele osób obawia się sprzedaży kryptowalut i wypłaty na konto, gdyż wtedy pojawia się pytanie jak rozliczyć się prawidłowo, gdzie i z czego dokładnie.. Naprzeciw temu problemowi wychodzi startup łódzkiej firmy Cryptiony, który ułatwia rozliczenie podatku z kryptowalut dla Polskich rezydentów. Nie musisz znać się na prawie podatkowym, nie musisz nawet wiedzieć jak rozliczyć podatek od kryptowalut. Aplikacja Cryptiony zrobi to za Ciebie z domu bez wizyty u księgowego!

Ad placement

Kiedy rozliczamy się z kryptowalut?

Obowiązek rozliczania się z handlem kryptowalutami ciąży na każdej osobie, która dokonywała zakupu, sprzedaży, zamiany* lub zakupu dóbr i usług używając walut wirtualnych (kryptowalut). Dotyczy to także sytuacji, kiedy w danym roku wyłącznie dokonywano zakupu, ze względu na konieczność wykazania poniesionych kosztów w zeznaniu podatkowym. Obowiązek ten występuje niezależnie od lokalizacji i jurysdykcji giełdy, bądź kantoru kryptowalut i dotyczy osób, które posiadają polską rezydencję podatkową.

Rozliczenie kryptowalut należy dokonać poprzez uzupełnienie i wysłanie formularza PIT-38 (od roku 2019) do końca kwietnia. W przypadku braku uzupełnienia deklaracji, można złożyć korektę zeznania podatkowego. W przypadku zaległości związanych z opłaceniem należnego podatku, mogą być konieczne dodatkowe czynności.

Pamiętajcie, że podatek jest konieczny przy wymianie krypto na waluty fiducjarne. Jeśli nabyliście inne dobra za kryptowaluty np. Karta Binance, Crypto.com czy innej giełdy to także musicie to wykazać w rozliczeniu.

Skomplikowane, to czym byłe te Cryptiony hmm?

Wiele jest tego, jestem pewien że wielu z was przeraża to że możecie coś zrobić źle, Na szczęście tutaj na ratunek przychodzi nam aplikacja Cryptiony. Aplikacja Cryptiony, to internetowa aplikacja, która ułatwi użytkownikom kryptowalut rozliczyć podatek z tytułu zbycia walut wirtualnych. Wystarczy założyć darmowe konto, wprowadzić historię transakcji, a aplikacja przygotuje gotowy raport podatkowy.
Do tej pory nie istniała aplikacja, która pozwalałaby polskim rezydentom podatkowym szybki i prosty sposób rozliczyć ich zeznania podatkowe z tytułu zbycia kryptowalut, a dodatkowo mieć w nie wgląd na bieżąco. Takie aplikacje są już dostępne w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii czy Belgii, ale nie są one dostosowane do polskich przepisów prawa podatkowego.


Jak działa Cryptiony?

Przede wszystkim trzeba założyć konto na stronie startupu. Aplikacja pozwala zintegrować się z kontami na giełdach kryptowalutowych (m.in. z Binance, Revolut, Coinbase czy BitBay). Co jeśli użytkownik zawarł transakcje w innych miejscach niż obsługiwane giełdy? W takim przypadku aplikacja pozwala wgrać plik Excel z historią zawartych transakcji według szablonu dostępnego w aplikacji.

KOD RABATOWY -10% "DEALHUBPL"

Gotowy raport podatkowy

Po wprowadzeniu historii transakcji aplikacja wyliczy zobowiązania podatkowe użytkownika. W przypadku transakcji fiat na parach walutowych innych niż PLN, aplikacja przeliczy transakcje po kursie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski – zgodnie
z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi rozliczania kryptowalut.
Istnieje też możliwość wygenerowania raportu podatkowego w formacie PDF. Dane z raportu należy wprowadzić w swoim zeznaniu podatkowym na PIT-38 w sekcji E.

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut
Gotowy wygenerowany raport podatkowy!

Kluczowe funkcjonalności Platformy Cryptiony

Warto podkreślić, że aplikacja nie służy wyłącznie do przygotowania zeznania podatkowego za rok poprzedni. Dzięki aplikacji Cryptiony, użytkownik widzi swoje zobowiązania podatkowe na bieżąco – po pojawieniu się transakcji w aplikacji. Dzięki temu użytkownik może podjąć odpowiednie działania w celu optymalizacji podatkowej przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. Aplikacja importuje historię transakcji użytkownika do swojej bazy danych, co zapewnia, że użytkownik ma do niej dostęp nawet w przypadku zakończenia działalności giełdy – taka historia transakcji jest niezbędna do wykazania kosztów uzyskania przychodu.

Kokpit ze statystykami Twoich transakcji

Uzyskaj wgląd w wszystkie swoje transakcje z wszystkich giełd w jednym miejscu i podejmuj decyzje rozsądne podatkowo.

Widok transakcji zapewnia łatwy i szybki wgląd do wszystkich Twoich transakcji z wszystkich lat. Masz też łatwy wgląd w koszty transakcji, które ponosisz podczas zawierania transakcji.

Lista transakcji

Śledź swoje zobowiązania podatkowe i podejmuj racjonalne decyzje.

Twoje zobowiązania podatkowe wyliczane są w chwili pojawienia się transakcji na Platformie Cryptiony, dzięki temu na bieżąco możesz je śledzić.

Podatek od kryptowalut

Integracje z giełdami

W momencie pisania wpisu Cryptiony można zintegrować poprzez API lub import plików z takimi giełdami giełdami kryptowalut jak:

  • Binance
  • Bitbay
  • Coinbase pro
  • Bitstamp
  • Revolut
  • Localbitcoins

Jeżeli giełda, z której korzystamy nie znajduje się na tej liście, możemy wciąż używać aplikacji, wgrywając historię transakcji w pliku Exel, lub wprowadzając dane bezpośrednio na platformie.

Pakiety Cryptiony

W przypadku handlu okazjonalnego, czyli do 10 transakcji fiat rocznie, korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. W przypadku większej liczby transakcji konieczna jest aktualizacja planu użytkownika na wyższy. W tym celu twórcy aplikacji zapewnili wygodne metody płatności: Blik, Paypal lub płatność szybkim przelewem. Do końca kwietnia ważny jest kod rabatowy: "dealhubpl" zapewniający wam rabat w wysokości 10%.

  • darmowy – rozliczenie do 10 transakcji fiat na rok, dostęp do wszystkich funkcji i synchronizacja co 24 godziny,
  • starter – 199 złotych rocznie – rozliczenie do 300 transakcji fiat na rok, wszystkie funkcje, synchronizacja co 12 godzin,
  • pro – 599 złotych na rok – rozliczanie nieograniczonej liczby transakcji, priorytetowe wsparcie mailowe, synchronizacja co 3 godziny.

Kupując pierwszy abonament na rok możesz również rozliczyć rok 2019.

Jeśli masz nierozliczone koszty uzyskania przychodu z lat poprzednich, możesz wprowadzić je do aplikacji i będą uwzględnione w latach kolejnych.

Taniej z Deal-hub.pl

Wykupując któryś z płatnych pakietów możesz skorzystać z 10% zniżki. Wystarczy, że wypełnisz pole na kod rabatowy, wpisując w nim kod "dealhubpl". Do wykorzystania dowolną ilość razy, na dowolny plan użytkownika. Ważny do 30 kwietnia włącznie.

Najczęściej zadawana pytania!

Czy wygenerowanie raportu podatkowego jest darmowe?

W przypadku do 10 transakcji fiat na rok korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. W darmowym planie dostępne jest również wygenerowanie raportu podatkowego.

Czy jeżeli kupiłem plan starter, ale przekroczyłem liczbę 300 transakcji to muszę zapłacić pełną cenę za plan Pro?

Przy przejściu z planu Starter na plan Pro na ten sam okres rozliczeniowy nie trzeba płacić pełnej kwoty za plan Pro. Wystarczy zrobić dopłatę do planu Pro - różnicę w cenie pomiędzy planem Starter a planem Pro. Możliwość zaktualizowania planu na wyższy dostępna jest w profilu użytkownika w sekcji 'Plan'.

Czy jeśli mam 5 transakcji fiat i 1000 transakcji krypto-krypto to korzystanie z aplikacji jest darmowe?

Tak, do 10 transakcji fiat na rok korzystanie z aplikacji jest zupełnie darmowe. Przy wyborze planu użytkownika nie ma znaczenia liczba transakcji krypto-krypto, brane są pod uwagę tylko transakcje fiat.

Czy aplikacja wylicza transakcje fiat inne niż na parze do PLN według kursu NBP?

Tak, aplikacja wykorzystuje kursy walut udostępnione przez Narodowy Bank Polski. Aplikacja poprawnie przeliczy transakcje po kursach NBP zarówno dla popularnych walut jak EUR (euro), USD (dolar amerykański), GBP (funt szterling), UAH (hrywna), jak również tych z tabeli B notowań NBP np. NGN (naira).

Czy integracja z giełdą przez API jest bezpieczna?

Integracji przez API nie należy mylić z nadaniem pełnego dostępu do giełdy kryptowalut.

Aplkacja Cryptiony potrzebuje tylko uprawnienia do odczytu w celu pobrania historii transakcji.

Zatem jeśli klucze API mają uprawnienia tylko do odczytu, to nie ma technicznej możliwości zlecenia transakcji lub wypłaty - taka integracja jest bezpieczna. Dodatkowo dla bezpieczeństwa użytkowników, wszystkie klucze prywatne API są szyfrowane w ;naszej bazie danych.\

Więcej informacji: www.cryptiony.com

About the Author

Karol Brzostowski

🐸☕️ E-commerce 💻 Affiliate Marketing 💸 Pokazuję jak zarabiać online

Zapisz się do Newslettera Odbierz dostęp do darmowego czatu z Analizami Kryptowalut!📈

Dziękujemy zostałeś zapisany do naszego newslettera, sprawdz swoją skrzynkę oraz folder "spam"
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Klikając zapisz się akceptujesz i zgadzasz się na zasady zapisane w Regulamin prywatności.
Odbierz dostęp do discord!

Zobacz inne wpisy na blogu.

Zawsze chętni do pomocy!

@dealhub.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. © Copyright 2020.